
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.5 mm |
| Gender | Male |
| Connector Type | Shrouded |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 2.5 mm |
Stock: 161
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10291
Ext.Price$0.10291
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10291 | $0.10291 |
| 10 | $0.09223 | $0.92230 |
| 50 | $0.08266 | $4.13300 |
| 100 | $0.07005 | $7.00500 |
| 500 | $0.05936 | $29.68000 |
| 1000 | $0.05631 | $56.31000 |
| 3000 | $0.05342 | $160.26000 |
| 5000 | $0.05067 | $253.35000 |
